Autor Wiadomość
RyZoReK
PostWysłany: Czw 11:04, 26 Lip 2007    Temat postu: Jakie cechy ma chomik?

Historia chomika
Klasyfikacja chomika
Chomik należy do:

Podkrólestwa Tkankowców (Histozoa)

Typu Strunowców (Chordata)

Podtypu Kręgowców (Wertebrata)

Gromady Ssaków (Mammalia)

Podgromady Ssaków właściwych (Theria)

Rzędy
Gryzoni (Rodentia)

Rodziny
Chomikowatych

Cechy charakterystyczne chomików
Budowa anatomiczna - znaki szczególne

ZĘBY 16 zębów. Rozstawienie: 2 siekacze, 6 trzonowców na dole i na górze. Całkowity brak kłów. Siekacze nie mają korzeni i dlatego stale rosną. Stale też ścierają się w trakcie jedzenia twardych pokarmów.

ŻOŁADEK jest dwukomorowy, jak u wszystkich gryzoni. W przedniej komorze jedzenie zostaje przetrawione wstępnie. W komorze głównej następuję ostateczne strawienie pokarmu.

TOREBKI POLICZKOWE
pojemne torby ze skóry, które zaczynają się po obu stronach warg. Służą transportowi żywności, którą chomik spożywa w miejscu bezpiecznym, czyli w norze. Są tak duże, że wypełnione podwajają obwód głowy chomika. Chomik opróżnia je pocierając o nie przednimi łapami.


Budowa ciała
Ciało walcowate, ogon krótki. Przednie łapy są silne i służą do grzebania, wspinania się. Słabsze tylne łapy służą do odsuwania wygrzebanej ziemi do tyłu i jako podpora przy wspinaniu.


WZROK
oczy kuliste i wyłupiaste. Chomiki są dalekowzroczne i widzą niezbyt ostro. Rozstawienie oczu po bokach umożliwia spostrzeżenie niebezpieczeństwa ze wszystkich stron

SŁUCH
dobry, słyszy prawdopodobnie nawet dˇwięki w zakresie ultradˇwiękowym. Chomiki szybko uczą się rozróżniać głos opiekuna

DOTYK
w tym celu służą długie wąsy dotykowe po obu stronach pyszczka, które pomagają mu rozpoznawać otoczenie o zmierzchu i w ciemności

WĘCH
doskonały, rozpoznają otoczenie oraz opiekuna po zapachu


[color=green]Zachowanie[/color]
Z natury samotniki, aktywne o zmierzchu i nocą.
Częste mycie się przednimi łapami, sluży pielęgnacji futerka, które chroni chomika przed utratą ciepła.
Chomikowanie ma na celu spożywanie pokarmu w bezpiecznym miejscu, z dala od wrogów. Pomaga również przetrwać zimę. Chomiki zapadają w przerywany sen zimowy, podczas którego żywią się zapasami zgromadzonymi w podziemnej norze.
W obliczu zagrożenia nadymają torby policzkowe i stają na dwóch łapach aby okazać się wiekszymi albo przewracają się na grzbiet i udają martwego.

[color=green]Rozmnażanie[/color]
Chomiki są bardzo płodne. Dojrzałość płciową osiagają po 1 do 2 miesięcy. Ciąża trwa około 3 tyg. Ilość młodych w miocie wynosi od 4 do 12. Samica może wydać rocznie kilka miotów.
Liczebność chomików jest regulowana przez licznych wrogów naturalnych jak ptaki drapieżne, lisy, borsuki, koty, sowy.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group